KOMPLETNÍ OKRUH SRÍ LANKOU VČ. SEVERU

Termíny a ceny u CK Nirvana Travel

Poznáte i místa, která byla dlouhou dobu turistům nepřístupná!

Den 1: Colombo (večeře)
Po příletu uvítání formou ověnčený květy orchidejí, dostanete též chlazenou láhev minerální vody. Transfer do Colomba cca 1 hod., ubytování. V odpoledních hodinách prohlídka hlavního města, které je finančním i obchodním centrem země, kde se nacházejí moderní výškové budovy, ale stále i kouzlo starého města. Mezi zajímavá místa patří holandská nemocnice (dnes obchodní centrum), budova Starého parlamentu (v současnosti prezidentský sekretariát), buddhistické chrámy, křesťanské kostely, hinduistické chrámy i mešity, budova Radnice, Národní Muzeum, Památník nezávislosti, mezinárodní konferenční centrum spojené s muzeem zavražděného ministerského předsedy Bandaranaike a jeho manželky, též poté ministerské předsedkyně a prezidentky země. Večeře a nocleh v hotelu v Colombo.
Upozornění: Národní muzeum je zavřeno o státních svátcích.

Den 2: Yapahuwa, Hatthikucchi (snídaně, večeře)
Po snídani se vydáte do vnitrozemí směr Anuradhapura. Po cestě (cca 3,5 hod.) návštěva skalní pevnosti Yapahuwa, jež byla nejprve vojenskou pevností a v poslední čtvrtině 13. st. královským městem. Komplexu vévodí majestátní schodiště, zajímavá sbírka starožitností je k vidění ve zdejším Archeologickém muzeu. Odpoledne budete pokračovat v cestě do Anuradhapury další cca 2 hod. Cestou návštěva Hatthikucchi ("Sloni břicho"), což je impozantní skalní chrám, jehož počátky sahají do 3. st. př.Kr., spojený se jménem legendárního hrdinného a svatého krále Sri Sanbago. Večeře a nocleh v Anuradhapura.

Den 3: Anuradhapura, Mihintale (snídaně, večeře)
Po snídani odjezd do Anuradhapury, prvního starobylého hlavního města králů na Srí Lance po cca 1400 let. Prohlídka riun. Odpoledne návštěva Mihintale, kolébky buddhismu na Srí Lance. Zdejší skála je posetá svatyněmi a skalními obydlími. Velké schodiště z 1840 schodů vede na vrchol s nádherným výhledem do okolní krajiny. Návrat, večeře a nocleh v Anuradhapura.

Den 4: Jaffna (snídaně, večeře)
Brzy ráno kolem 7 h odjezd na úplný sever ostrova, cesta trvá cca 5 hod. jízdy. Oblast poloostrova Jaffna se liší od zbytku Srí Lanky, jelikož je tvořena plochou písčitou krajinou. Ubytování v městě Jaffna. V odpoledních hodinách si budete moci projít místní trh, koupit proslulá manga, co se zde pěstují, či něco z široké škály rohoží, košíků, klobouků apod. z palmových listů. Všimnete si jistě též budovy knihovny, postavené v několika etapách od roku 1933, jsou v ní uloženy významné archivní materiály, např. rukopisy na palmových listech. Je otevřena každý den v týdnu 16:30-18:30 h kromě pondělí a svátků. Poté navštívíte holandskou pevnost obklopenou vodním příkopem, na jejíž bráně je vyznačeno datum dokončení 28.9.1792. Než byla poškozena v občanské válce, jednalo se o nejzachovalejší pevnost na ostrově. Večeře a nocleh v hotelu v Jaffna.

Den 5: Point Pedro, Keeramalai, Dambakola Potuna, Karaitivu, Kantarodai (snídaně, večeře)
Po snídani se vydáte na výlet po poloostrově Jaffna. Nejprve se zastavíte u Point Pedro, což je nejsevernější bod Srí Lanky (od zdejšího majáku po jižní cíp Dondra měří ostrov 435 km). Navštívíte léčivé prameny Keeramalai Pokuna a dále prastarý přístav Dambakola Potuna, kam přicestovala z Indie ve 3. st. př. Kr. princezna Sangamitta a přivezla s sebou odnož stromu Bo, pod kterým dosáhl Buddha osvícení. Na památku této významné události zde byl postaven chrám Jambukola Viharaya. Na ostrově Karaitivu, který je s pevninou spojen hrází, si budete moci zaplavat na příjemné pláži Casurina s mělkou vodou a korály. Své jméno dostala po přesličníkových stromech, které ji lemují, neb se jim daří v místní písčité půdě. Fakultativně cca 10 min. jízdy od pláže Casurina oběd v restauraci Hammenhiel s výhledem na původem portugalskou malou vodní tvrz na nedalekém ostrůvku, který se nachází u vjezdu do laguny  Jaffna. Odpoledne návštěva Kantarodai, cca 10 km severně od města Jaffna, kde naleznete shluk cca 20 miniaturních buddhistických dagob, starých prý více než 2000 let. Předpokládá se, že každá z dagob v sobě skrývá pozůstatky buddhistického mnicha. Večeře a nocleh v hotelu v Jaffna.

Den 6: Jaffna (snídaně, večeře)
Tento den věnujete prohlídce nejvýznamnějších náboženských staveb v městě Jaffna. Nejprve navštívíte významný hinduistický chrám Nallur Kandasamy Kovil. Ten původní byl zničen Portugalci a historie současné budovy sahá do 18. století (návštěvní doba 5-7 h, 7:30-10 h a 16-18 h). Poté se přesunete do Naga Viharaya, což je jeden z nejznámějších buddhistických chrámů v Jaffna a stojí prý na místě, kde byl vysazen po dobu 1 týdne strom Bo po svém příjezdu na ostrov, než byl odvezen do Anuradhapury. Odpoledne si prohlédnete katedrálu sv. Marie, jejíž základní kameny byly položeny v roce 1789. Byla postavena v prostém stylu bez ozdob, ovšem v impozantní velikosti. Večeře a nocleh v hotelu v Jaffna.

Den 7:  Nilaveli (snídaně, večeře)
Po snídani opustíte sever ostrova a vydáte se směrem k východnímu pobřeží, kde se nacházejí severně od Trincomalee krásné nedotčené pláže s bílým pískem, křišťálově čistou vodou a pomalým klesáním - Uppuveli, Kuchchaveli a Nilaveli. Možnost rybolovu, potápění a šnorchlování. Cesta trvá cca 6,5 hodiny. Po příjezdu do hotelu zbytek dne volno na pláži. Večeře a nocleh v hotelu na Nilaveli.

Den 8: Lankapatuna, Passikudah (snídaně, večeře)
V dopoledních hodinách budete postupovat v jízdě jižním směrem podél pobřeží do Passikudah (cca 2 hod.), kde záliv vytváří klidné, mělké koupaliště. Po cestě návštěva Lankapatuna, resp. Samudragiri Viharaya, chrámu na skále u moře. Jedná se o významné místo v dějinách ostrova, neb právě zde princ Dantha a princezna Hemamala vystoupili na břeh Srí Lanky s posvátným zubem Buddhy, jelikož v Indii mu hrozilo nebezpečí. Před pokračováním do Anuradhapury zde strávili noc. Odpoledne check-in v hotelu a zbytek dne volný čas na pláži nebo u bazénu. Večeře a nocleh v Passikudah.

Den 9: Polonnaruwa, Sigiriya (snídaně, večeře)
V dopoledních hodinách zamíříte opět do vnitrozemí ostrova. Po cca 2 hod. jízdy dorazíte do Polonnaruwy, druhého královského města Srí Lanky z 11. a 12. st. Nachází se zde mnohem více zachovalých zřícenin než v Anuradhapuře, např. ruiny královského paláce, 3 do skály vytesané nádherné sochy Buddhy (Gal Vihara) atd. Zhlédnete i nové muzeum, kde naleznete mj. modely zdejších památek, jak vypadaly v době největšího rozkvětu města. Po obědě budete cca 1,5 hod. pokračovat v jízdě, abyste poté vystoupali na slavnou skalní pevnost Sigiriya s ohromujícím výhledem na okolní džungli i nejstarší upravené zahrady v Asii na úpatí skály. Fresky, Lví schodiště, Zrcadlová zeď,... to vše zde uvidíte. Večeře a nocleh v hotelu v Sigiriya.

Den 10: Kandy (snídaně, večeře)
Během dopoledne se přesunete po cca 2,5 hod. jízdy do Kandy, historického města, odkud téměř 225 roků vládli sinhálští králové, dokud vládu nepřevzali Britové v roce 1815. Po cestě návštěva některé ze zahrad koření, které jsou k vidění podél silnice z Matale do Kandy. Check-in v hotelu v Kandy. Odpoledne prohlídka města, jehož centrem je umělé jezero s 4 km po obvodu. Protože se Kandy rozkládá na kopcích, vyjedete si na jeden z nich k panoramatickému výhledu na celé město. V 17:30 h budete svědky vystoupení tradičních tanců, které kdysi vzkvétaly v místních horách. Tanečníci v lesklých kostýmech za rytmu bubnů provádějí mj. úžasné akrobatické kousky ve vzduchu. Vrcholem představení je chůze v ohni. Večeře a nocleh v hotelu v Kandy.

Den 11: Peradeniya, Pinnawela (snídaně, večeře)
V dopoledních hodinách návštěva botanické zahrady v Peradeniya, nedaleko Kandy. Největší atrakcí je zde orchidejový dům, ve kterém je umístěno více než 300 orchidejí. Zastavíte se též v továrně na batikování, kde se stále využívá starověkého procesu tvorby batiky pomocí vosku. Pokračovat budete do sloního sirotčince v Pinnawela, který byl založen pro opuštěná mláďata či zraněná zvířata. Dnes zdejší stádo čítá desítky jedinců všeho věku. V 13:15 h možnost zhlédnout krmení slůňat z láhve a ve 14:15 h koupel všech slonů v řece. Návrat do hotelu, večeře a nocleh v Kandy.

Den 12: Nuwara Eliya (snídaně, večeře)
Po snídani se vydáte do Nuwara Eliya v nadmořské výšce 1868 m n.m., cesta trvá cca 3 hod. jízdy. Město je velmi dobře udržované a čisté, vždy zelená tráva dává lokalitě nálepku "koloniálního britského stylu". Po cestě návštěva čajové plantáže a továrny, kde vám předvedou celý proces zpracování čaje a taktéž si vychutnáte jeho šálek. Odpoledne check-in v hotelu v Nuwara Eliya. Možnost procházky v parku královny Viktorie. Večeře a nocleh v hotelu v Nuwara Eliya.

Den 13: Rawana, Buduruwagala, Udawalawa (snídaně, večeře)
Po snídani se vydáte směr Tissamaharama, po cestě uvidíte vodopád Rawana, jak padá z výšky 40 m. Zastavíte se rovněž v Buduruwagala, kde budete moci obdivovat skupinu 7 kolosálních buddhistických postav vytesaných v reliéfu na skále v husté džungli. Sochy pocházející z 8.-10. st. byly dříve zastřešené a barevně pomalované. Odpoledne navštívíte Tranzitní centrum pro slony v Udawalawa, kde se starají o osiřelá a zraněná slůňata, dokud nejsou připravena vrátit se do národního parku a přežít sama v divočině. Můžete zde i slůně "adoptovat" a poskytnout mu finanční podporu na nákup mléka a léků. Následuje ještě 1,5 hod. jízdy do Tissamaharama (předtím cesta z Nuwara Eliya do Udawalawa trvá 4 hod. jízdy) na ubytování a večeři.

Den 14: Situlpauwa, Yala (snídaně, večeře)
V dopoledních hodinách odjezd na výlet do Situlpauwa, což je starobylé místo s historií dlouhou více než 2200 let. Nacházel se zde obrovský klášterní komplex s tisíci mnichů, dnes z 85 % skrytý pod hustým lesním porostem. Po výstupu k dagobě se vám naskytne panoramatický výhled do okolí. V odpoledních hodinách kolem 15 h odjezd na jeep safari v národním parku Yala, kde jsou často k vidění sloni, jeleni, divocí buvoli, divoká prasata, opice,
krokodýli a pávi. S trochou štěstí zahlédnete i medvěda a leoparda. Rozmanitost vodních zdrojů různých typů zajišťuje nepřetržitou dodávku vody pro zvířata a zlepšuje tak možnost jejich pozorování pro návštěvníky parku. Návrat do hotelu, večeře v Tissamaharama.

Den 15: Galle, Mount Lavinia (snídaně, večeře)
Cesta podél jižního pobřeží z Tissamaharama do Galle bude trvat cca 4 hod. Ve Weligama lze zahlédnout v reálu typický srílanský obrázek rybářů na chůdách zapíchnutých v moři. Prohlídka přístavního města Galle, centra holandské nadvlády v 17. století. Uvnitř pevnosti, která je chráněná UNESCO, se nachází mj. Holandské muzeum, Velký kostel či Národní námořní muzeum. Město je známé také výrobou jemné ruční krajky a ebenovou řezbou, mezinárodní kriketový stadion z něho dělá i významný sportovní cíl. Odpoledne cca 2 hod. jízdy po nové dálnici spojující Galle s Colombem do plážového letoviska Mount Lavinia v těsné blízkosti hlavního města. Večeře v Mount Lavinia Hotel ****. V pozdních večerních hodinách transfer na letiště k odletu (cca 1,5 hod.).


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás