BAREVNÝ PUNTÍK NA ČELE NEBO TŘETÍ OKO?

Cca 15 % obyvatel Srí Lanky, převážně Tamilů, tvoří hinduisté. Jejich větší seskupení naleznete v Colombu, Kandy, na čajových plantážích a severu a východě ostrova. Poznávacím znamením hinduistů je namalovaná tečka na čele, tzv. tilak. Nejedná se však o ledajakou tečku, napak je jí přičítána velká důležitost a proto i její podoba má pevně stanovená pravidla.

Tři oči měl bůh Šiva, dvě na koukání a jedno navíc tzv. pottu, kterou si lidé po něm začli malovat doprostřed čela mezi obočí. Je to oko moudrosti, které má za úkol odvrátit nebezpečí, svody i negativní emoce – např. závist či nenávist. Zároveň značí štěstí a vítězství.

Při náboženských slavnostech se tečka maluje bílá. Při významné společenské události si muži mohou do bílé tečky namalovat ještě menší červenou. Vdané ženy mají na čele červenou tečku, ta se někdy ještě zdobí okrovou barvou. Svobodné dívky se zdobí černými puntíky. Vdovy nemají na čele nic, nemají totiž právo na ochranu před zlým okem.

Nejen tečky, ale aplikují se též 3 vertikální linky (vyznavači Višny) či 3 horizontální linky (vyznavači Šivy). K malování se využívá bílého santalu (symbol čistoty), kumkumy (červený prášek, značí sílu, energii a stabilitu), posvátného popela (oddanost, odpovědnost) a indického šafránu (prosperita). Někdo tilak nosí denodenně, jiní zas jen o zvláštních náboženských příležitostech.


Základní údaje

Základní údaje

Rozloha, rozměry, nejvyšší bod. Počet obyvatel, národnostní složení, náboženství, hustota zalidnění. Měna, HDP, nezaměstnanost. Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás