DURUTHU PERAHERA

Na Srí Lance je svátkem každý den úplňku po celý rok. Duruthu Perahera je druhým nejdůležitějším svátkem v roce na Srí Lance po kandyjské Esala Perahera. Slaví se při lednovém úplňku, podle sinhálského kalendáře se jedná o desátý měsíc.

Na rozdíl od Esala Perahera však nemá Duruthu Perahera dlouhou tradici. Nápad k tomuto buddhistickému procesí vznikl až ve 20. letech 20. století, kdy došlo k restauračním pracem na chrámu Kelaniya u Colomba. Zásluhu na tehdejším zrestaurování starobylého chrámu má Helena Wijewardene, která se chodila modlit do tamního zdevastovaného chrámu. Jejího syna, tiskového magnáta a jednoho ze strůjců srílanské nezávislosti D.W. Wijewardene právě napadla myšlenka zdejší perahery... Perahera se koná na památku první návštěvy Buddhy na Srí Lance při prvním úplňku v roce. Tehdy však nenavštívil Kelaniya, ale Mahiyangana v Uva, v okrese Badulla, kam přinesl mír mezi 2 znepřátelené kmeny. Kelaniya navštívil až při Vesak úplňku v osmém roce po svém osvícení. Byla to jeho třetí návštěva na Srí Lance, přičemž druhá se konala v Nagadeepa o tři roky dříve. V dagobě chrámu se prý dle mýtů nachází trůn osázený diamanty, na kterém Buddha seděl a kázal.

Duruthu Perahera trvá 3 dny a začíná v 8 hodin večer prvního dne. Barevných procesí se zúčastňují umělci - bubeníci, herci, tanečníci a zpěváci, taktéž samozřejmě věřící v bílém oblečení a sloni (cca 50). Ti nesou rakev a božské insignie. Průvod prochází ulicemi Colomba.


Kelani

Kelani

Významný buddhistický chrám, kde kázal Buddha... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás