NEJKRÁSNĚJŠÍ SOCHA NA SRÍ LANCE

Socha Buddhy v Aukana je prý výsledkem soutěže mezi učitelem a jeho žákem. Cca 11 km západním směrem v Sasseruwa se totiž nachází obdobná socha stejných rozměrů. Svou kvalitou však zdaleka nedosahuje nádhernosti sochy v Aukana. Není ani dokončená, jelikož když žák uslyšel z dáli zvon, který měl ohlásit, že učitel dílo dokončil, utekl:-(.
Pakliže se budete přemisťovat od Anuradhapury jižním směrem k Dambulle, zajížďka do Aukana se jistě vyplatí. Jemná a přesná sochařská práce budí dojem jako kdyby byla včera dokončená, i když se tak stalo již v 5. století. Kamenné mnišské roucho, kterým je Buddha zahalený, kromě jednoho ramene, se před vámi rozvlní mezi slunečními paprsky. Proto bývá doporučováno navštívit místo při ranním úsvitu. Vždyť Aukana sama o sobě znamená "pojídající slunce".
Dvanáctimetrová socha z Aukany se stala nejvyšším stojícím Buddhou vytesaným z jediného kusu kamene na světě. Dříve jimi byly sochy v Afghánistánu, které však tehdy vládnoucí Talibán nechal zničit.
Na rozdíl od většiny jiných soch na ostrově, které zaujímají mudru "Abhaya - Neměj strach", Buddha v Aukana vyjadřuje mudru Asisa čili Požehnání. Buddhistické mudry jsou symbolická gesta, k zobrazení většiny z nich je třeba jen ruky a prstů.


Aukana

Aukana

Nádherně jemně vypracovaná, 12 m vysoká socha Buddhy... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás