NEJPOSVÁTNĚJŠÍ CHRÁM SRÍ LANKY

Srí Lanka je již po staletí domovem posvátné relikvie Buddhova zubu. Spolu s králi se i ona často stěhovala po ostrově, až zakotvila v Kandy, posledním královském sídelním městě, umístěném uprostřed kopců ve střední části ostrova. V letech 1687–1707 a 1747–1782 mu místní králové postavili více než důstojný svatostánek odpovídající jeho významu – Dalada Maligawa (dalida znamená sinhálsky zub). Od r. 1988 je chrám památkou chráněnou UNESCO.

Než se dostanete dovnitř, musíte projít tělesnou prohlídkou a bezpečnostním rámem. V roce 1998 s chrám stal totiž cílem teroristického útoku tamilských „tygrů“. Zahalte si ramena a kolena, jinak dál vůbec nebudete vpuštěni. Před chrámem musíte odložit své boty stejně jako všichni ostatní návštěvníci bez ohledu na vyznání. Budete-li mít štěstí či dobře naplánovaný program, dostanete se do chrámu v čase obětování (tzv. puja), který ohlašují třikrát denně (pravděpdobně 6, 10, 18 h) místní bubeníci. Pouze tehdy lze zahlédnout za otevřeným oknem zlatou schránku s Buddhovým zubem. Místem, odkud ji uvidíte, vede stálý proud lidí, aby ji měli všichni šanci vidět. Věřící na připravené stoly pokládají obětní květiny. V chrámu ještě určitě zajděte do místnosti, kde je na sérii obrazů vymalována celá historie Buddhova zubu. Můžete si trochu zameditovat v malebné zahradě a zapálit si zde vonnou tyčinku. V chrámu je i vycpaný starý slon, který zemřel v r. 1988 a po 50 let nosil repliku schránky s Buddhovým zubem při oslavách Esala Perahera.

Zvenku si všimněte osmiboké věže v příkopu, kterou postavil poslední král Sri Wickrama Rajasinha a uložil do ní významné rukopisy na palmových listech. Z jejího ochozu mívají projev státníci. Právě ona byla těžce poškozena při útoku v r. 1998.


Kandy

Kandy

Město rozložené ve vnitrozemí na kopcích Vysočiny bývalo hlavním městem posledního sinhálského království... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás