POHÁDKOVÝ PŘÍBĚH PANA LIPTONA

Ať už jste pravidelnými konzumenty nápoje jménem čaj či ne, značku Lipton budete s největší pravděpodobností znát i vy. Název nese po svém zakladateli Thomasi Liptonovi.

Jeho příběh potomka chudých irských přistěhovalců začíná ve slumech skotského Glasgow. Aby rodině finančně vypomohl, brzy opouští školu. Ve 14 letech se již vydává do USA, kde se živí řadou zaměstnání, až zakotví jako prodavač v obchodě s potravinami v New Yorku. V roce 1870 se vrací do Glasgow, chvíli vypomáhá v obchodě svých rodičů a v roce 1871 si otevírá svůj první obchod s potravinami. Je mu tehdy 22 let. Díky své americké zkušenosti, kde se naučil prodejním propagačním technikám, je úspěšný a v r. 1880 má již 20 obchodů a v r. 1888 dokonce 300! Z Glasgow tak expandoval do Skotska a poté do celé Británie.

V r. 1890 se poprvé vydává na dovolenou. Na cestě do Austrálie se však zastavuje na Srí Lance, tehdy Cejlonu. Jeho podnikatelský duch ho díky tomu učiní již brzy z milionáře multimilionářem. Na ostrově koupí levně několik zbankrotovaných plantáží kávovníku a začíná zde pěstovat svůj vlastní čaj. Po této komoditě roste totiž poptávka mezi jeho zákazníky a snížením nákladů vyloučením různých zprostředkovatelů při prodeji se cena čaje pana Liptona dostává na úroveň, kdy se stává dostupným široké vrstvě obyvatelstva. Dokonce jde ještě dál a začíná čaj prodávat v barevných krabičkách, přičemž do té doby se pouze odvažoval. Čaj nabízí pod sloganem „Z čajové zahrady přímo do čajové konvice“. Brzy je po Lipton’s tea taková poptávka, že se již dodávají i do jiných obchodů než Lipton a dokonce dobývají Ameriku.

V roce 1898 byl Thomas Lipton povýšen královnou Viktorií do šlechtického stavu s titulem Sir. Dopracoval se k němu svou pílí a odvahou. Zemřel v r. 1931 v 81 letech.

Dnes má Lipton své plantáže v Africe, konkrétně v Keni a Tanzánii. Čaje Lipton jsou však nadále směsí čajů z různých koutů světa vč. Srí Lanky. Značku Lipton vlastní v současné době nadnárodní gigant Unilever.


Čajové plantáže

Čajové plantáže

Ze Srí Lanky pochází jedny z nejkvalitnějších čajů... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás