POSLEDNÍ KRÁLOVSKÉ SÍDLO NA OSTROVĚ

Vnitrozemské město Kandy v tzv. Hill Country se díky svému malebnému rozložení na kopcích vůbec nezdá být druhým největším městem ostrova. Kdysi hlavní město sinhálského království se nachází ve výšce 500 m n.m. (sinhálsky znamená kanda kopec) a má 120 000 obyvatel. Jeho centrum tvoří umělé jezero, které nechal vybudovat r. 1807 poslední král Sri Wickrama Rajasinha vč. ostrova pro svůj harém. Kdo protestoval proti zaplavení pozemků, byl naboden na kůl na dně jezera…  Krutost a svévolné jednání krále byly právě důvodem, proč místní náčelníci předali raději království britskému impériu. Stalo se tak r. 1815, teprve více než 300 let poté, co na ostrov vstoupili první kolonizátoři z Portugalska a podmanili si tamilské království Jaffna na severu i království Kotte na jihovýchodě. Britové přeměnili harém na sklad munice…

Hlavním důvodem, proč nevynechat Kandy ze svých plánů, je Chrám Buddhova zubu (sinhálsky Dalada Maligawa), který uchovává jednu z nejposvátnějších relikvií buddhismu, jak již název napovídá. Je cílem davů věřících a právě svou duchovní atmosférou vás jistě osloví. Doporučujeme návštěvu ve večerních hodinách, kdy se jednak otevírá místnost (ještě 2x během dopoledne), v níž lze spatřit schránku s Buddhovým zubem, a jednak osvětlený palác působí opravdu nádherně.

Povinnou turistickou zastávkou je taktéž návštěva tradičního vystoupení kandyjských tanečníků a chůze po ohni. Centrum, které je pořádá, se nachází u jezera, jen pár minut chůze od Chrámu zubu.

Chcete-li zažít něco opravdu výjimečného, vydejte se do Kandy v období oslav Esala Perahera, které patří k nejproslulejším v celé Asii. Počítejte však s tím, že město je v té době plné místních i zahraničních turistů a je tedy potřeba si zajistit ubytování včas, i když to bude za několikanásobek standardních cen. Oslavy se konají každoročně po 10 dní před úplňkem v měsíci „esala“ (červenec-srpen) na počest Buddhova zubu již od doby, kdy se dostal ve 4. st. po Kr. na ostrov. Městem procházejí procesí s tisíci tanečníků, bubeníků a polykačů ohně vč. průvodu až 100 slonů. Nejnádhernější z nich, ozdobený od chobotu až po ocas, nese repliku schránky na Buddhův zub.


Kandy

Kandy

Město rozložené ve vnitrozemí na kopcích Vysočiny bývalo hlavním městem posledního sinhálského království... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás