PRVNÍ MINISTERSKÁ PŘEDSEDKYNĚ NA SVĚTĚ

I když postavení žen v Asii je obecně mnohem těžší než v Evropě či Americe, přesto se první předsedkyní vlády stala žena na Srí Lance. Pokud ovšem navážeme, že úřad před ní zastával její manžel a potřetí ji do čela vlády povolala vlastní dcera, tehdejší prezidentka, je jasné, že Sirimavo Bandanaraike díky svému původu a zažitému kastovnímu systému měla cestu mezi „vyvolené“ přece jen jaksi předurčenou.

Narodila se 17. dubna 1916 do staré srílanské aristokratické rodiny Ratwatte. Roku 1940 se provdala za Solomona Banadaranaike, jehož otec byl jako místní poradce guvernéra jednou z nejmocnějších osob na britském koloniálním Cejlonu. Tato elitní sinhálská rodina byla anglikánského vyznání, cejlonský guvernér byl Solomonovým kmotrem, proto po něm obdržel i svá další jména West Ridgeway a bývá často zkráceně nazáván S.W.R.D. Bandanaraike. Solomon studoval v Oxfordu, po svém návratu na Srí Lanku se stal buddhistou. Politické funkce zastával už v koloniálním období. V roce 1956 se stal ministerským předsedou, ovšem v r. 1959 byl zavražděn jedním z radikálních buddhistických mnichů.

Následující rok si obyvatelé Cejlonu zvolili do čela vlády vdovu Sirimavo Bandaranaike, která se stala předsedkyní levicové Srílanské strany svobody. Premiérkou byla v letech 1960-65, dále 1970-75 a 1994-2000. Za její vlády došlo např. k znárodnění bank, pojišťoven a škol. Prosazovala politiku sinhálského nacionalismu, což prohloubilo konflikt s tamilskou menšinou, která byla poškozena stanovením sinhálštiny jako úředního jazyka. Zemi orientovala směrem k Číně a Sovětskému svazu. V r. 1972 přejmenovala Cejlon na Srí Lanku.

Její dcera Chandrika, narozená v r. 1945, byla pátým prezidentem Srí Lanky, a to v letech 1995-2005. Studovala v Paříži a v r. 1978 se provdala za herce Vijaya Kumaratunga, který byl zavražděn marxistickým extremistou v r. 1988 v přítomnosti své ženy a dvou dětí. Syn Anura, narozený r. 1949, studoval na rozdíl od své sestry v Londýně. Zastával za svého života několik politických funkcí, mj. mluvčí parlamentu, ministr zahraničních věcí, ministr turistiky. Zemřel v r. 2008. Třetí dítě – nejstarší dcera Sunethra jako nejméně ambiciozní se do politiky zapojila jen okrajově.

Sirimavo Bandanaraike odstoupila teprve 2 měsíce přes svou smrtí (10.10.2000) z funkce miniserské předsedkyně. Zemřela na infarkt po cestě z hlasování ve volbách.

Historie

Historie

Historie Srí Lanky je bohatá, od období jednotlivých království, přes koloniální nadvládu až po samostatnou republiku. Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás