YALA

Národní park Yala se rozkládá na jihovýchodním pobřeží Srí Lanky, asi 300 km od hlavního města ostrova Colombo. Yala je druhým největším národním parkem na ostrově, hned za NP Wilpattu, je však jedním z mála národních parků přístupných turistům v zemi. Západní část parku, nazývaná Ruhunu, má rozlohu 103893 ha, východní 18148 ha.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu tohoto parku je období mezi říjnem a lednem. V této době se zvířata neschovávají ve svých doupatech a nevychovávají mláďata a tak jich máte šanci spatřit nejvyšší počet. Optimální období pro výlety na Srí Lanku končí v dubnu příchodem monzunových dešťů.

V parku se nachází také důležitá poutní místa jako více než dva tisíce let staré kláštěrní komplexy Situlpahuwa, Magul Maha nebo Chetiya – relikviář o 90 let starší než Magul Maha Vihara, obě památky jsou pozůstatky dávného království Ruhuna.

Nejvzácnější druhy živočichů nejdete v západní části parku – West National Park. Od roku 1900 až do roku 1938 byla tato oblast rezervací určenou výhradně pro sportovní lov zvěře. Poté byl vyhlášen vznik národního parku. Setkáte se zde s krokodýly, buvoly, lori (vzácní primáti z čeledi outloňovitých aktivní jen v noci), medvědy pyskatými, jeleny indickými, divočáky, dikobrazy, opicemi i řadou dalších zvířat. Žije zde i 130 druhů ptáků, ale největší atrakcí parku jsou bezpochyby divocí sloni a nejvyšší koncentrace levhartů na světě!

Park je pro turisty otevřen denně od 5:30 do 18:30 místního času. Přímo na místě existuje možnost pronájmu terénních automobilů s řidičem. Na návštěvu je vhodné vydat se brzy ráno hned po otevření. Roste tak šance, že uvidíte větší počet zvířat. Vhodné ubytování v Yala je dobré najít a rezervovat předem.

Autor: Adam Vitoš


Yala NP

Yala NP

Nejznámější národní park Srí Lanky se nachází na jihovýchodě ostrova... Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás