TSUNAMI 2004

Srí Lanka byla jednou ze zemí, kterou postihla největší přírodní katastrofa moderní historie. 26. prosince 2004 vzniklo 150 km západně od indonéského ostrova Sumatra zemětřesení o síle 9 Richterovy stupnice v hloubce asi 30 km pod hladinou moře. Následkem toho se oceánská kůra posunula ve zlomu o 30 m (jinak ročně o 6 m) a uvedla do pohybu mořskou vodu o objemu cca 30 km3. Zvlnění této masy vody způsobilo tsunami cca 60 cm, což ale představovalo v pobřežních oblastech i 30 m. Vlny postupovaly především ve východním a západním směru (animace viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:2004_Indonesia_Tsunami_Complete.gif), protože zlom je naopak v severo-jižním směru. Vlny tsunami dorazily k blízkým indonéským ostrovům do 15 min., k břehům Srí Lanky za 1,5 hodiny. Celkový počet obětí tsunami byl odhadnut na cca 230 tis., z toho na Srí Lance 35 tis. lidí. Dalších více než 20 tis. lidí zde bylo zraněno a více než půl milionu skončilo bez přístřeší.

Díky pomoci a velkému nasazení místních lidí bylo zachráněno mnoho turistů, kteří trávili vánoční svátky na ostrově. Tradiční pozitivní myšlení a malé nároky pomohly postiženému obyvatelstvu psychicky se rychle vyrovnat se ztrátou svých blízkých, domovů a živobytí. K těm nejpostiženějším se bohužel pomoc ze zahraničních finančních sbírek dostala sporadicky. I když ještě dlouho byly znát na pobřeží pozůstatky katastrofy, došlo nakonec k rekonstrukci mnoha hotelů, čímž se celkově zvedla jejich úroveň. A právě příliv turistů znamenal pro Srílančany nejlepší pomoc díky novým pracovním příležitostem. Pojeďte je podpořit i vy!


Vaše dovolená na Srí Lance v roce 2014

Vaše dovolená na Srí Lance v roce 2014

Máte-li chuť vyrazit v době, kdy Evropě vládne zima, za teplem a sluníčkem, rozhodně zařaďte do svých úvah Srí Lanku. Dozvědět se více


Úvodní stránkaKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné informace

© 2013 srilanka-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Vietnam
Malajsie
dovolenou na Srí Lance doporučujeme u CK Nirvana Travel

CZIN.euPortál, katalog a vyhledávač internetových stránek..

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás